Всесвітній тиждень імунізації

Щороку в останній тиждень березня відзначається Всесвітній тиждень імунізації. У всьому світі згадують про важливість щеплення. Понад два століття вакцини допомагають зробити світ безпечним — від найпершої вакцини, розробленої для захисту від віспи, до найновіших мРНК-вакцин, що використовуються для профілактики тяжкого перебігу COVID-19.   

Вакцини рятують мільйони життів. Завдяки імунізації є можливість запобігти розвитку більш ніж 20 захворювань, що суттєво покращує якість життя і його тривалість.

Актуальність вакцинації в Україні зросла з початком воєнних дій. В умовах високого ризику поранень та обмеження доступу до елементарних гігієнічних засобів збільшується шанс інфікування бактерією Clostridium tetani, яка відома широкому загалу, як збудник правця. Запобігти розвитку даного захворювання у 95-100% можна завдяки щепленню у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років з подальшою ревакцинацією кожні 10 років. Також зросла ймовірність інфікування вірусом гепатиту В, що може стати причиною розвитку гепатиту, цирозу та раку печінки. Захистись у 95% випадків допоможе вчасна імунізація розпочата у перші 24 години життя або пізніше, якщо щеплення було відкладено.

Перебування під час повітряних тривог у сховищах з великою кількістю людей підвищує ризик інфікування збудниками, що передаються повітряним чи повітряно-крапельним шляхами (туберкульоз, дифтерія, кашлюк, кір, паротит, краснуха, Hib-інфекція, поліомієліт), і профілактика розвитку яких також здійснюється за допомогою імунізації.

Пам’ятаючи про важливість і актуальність щеплень для кожного громадянина і України в цілому, співробітники кафедри сімейної медицини з курсом дерматовенерології регулярно підвищують кваліфікацію в даному питанні та популяризують імунізацію. Цьогоріч було організовано вебінар, на якому асистент кафедри сімейної медицини з курсом дерматовенерології Тетяна Руденко розкрила питання щодо проблем вакцинації в Україні і світі, а також потенційних шляхів їх вирішення. Учасники вебінару отримали новітні дані щодо імунізації в Україні та в світі, прослухали інформацію про наукові дослідження в розробці нових вакцин та вдосконалення тих, що існують, мали можливість поставити запитання доповідачу. Також було обговорено рекомендації МОЗ України до Національного календаря щеплень, з урахуванням гарантованих державою вакцин, а також придбаних за власні кошти чи кошти інших джерел, не заборонених законодавством.

 

https://www.who.int/campaigns/world-immunization-week/2024

https://vaccine.org.ua/2023/09/18/moz-onovylo-rekomendacziyi-z-vakczynacziyi/

https://www.phc.org.ua/news/vsesvitniy-tizhden-imunizacii-2023-zsu-zakhischayut-nas-vid-vorogiv-mi-maemo-zakhistiti-sebe

https://bilshivcivskagromada.if.gov.ua/vsesvitnij-tyzhden-imunizacziyi/